KAHRAMANMARAŞ NURHAK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Kahraman Gazi’nin Duygulandıran Fedakarlığı

Kahraman Gazi’nin Duygulandıran Fedakarlığı

 

  Nurhak ilçesinde gazilerin anlam ve önemini daha iyi anlayabilmek ve anlatabilmek için bir program düzenlendi. Misak-ı Milli Konferans Salonunda yapılan programa ilçedeki bütün okullardan öğrenciler katıldı. Salon deyim yerindeyse doldu, taştı. Öğrencilerimizin şanlı gazilerimizi görme isteği ve heyecanı gözlerden kaçmadı. Öğrencilerimizin bu istek ve heyecanını doğal karşılamak gerekirdi. Böyle kuvvetli bir milletin çocuklarından, tarihi bir bilinçle yetişmiş küçücük ve tertemiz yüreklerden başka ne beklenebilirdi? Bu bekleyiş sürerken şanlı gazilerimiz salona teşrif ettiler. Her biri salona başı dik, gururlu, bir o kadar da heybetli bir giriş yaptılar. “Biz vatan borcumuzu ödedik, yine olsa bu toprakların bir çakıl taşına bile göğsümüzü seve seve siper ederiz.” dercesine onurlu bakışları vardı. Sanki zihinlerinde “Ayşe tatile çıksın” sözleri yankılanıyordu. Gazi Hasan Amca’ya ne demeli? Belki de şehit olan arkadaşını düşünüyordu…
              İlçe erkanı da salona teşrif ettiler. Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere 1071 Malazgirt kapılarından Viyana surlarına kadar canlarını seve seve feda eden ve etmekten kaçınmayan Alparslanlar, Melikşahlar, Tuğrul ve Çağrı Beyler, Fatihler, Kanuniler, Koca Seyitler, Nene Hatunlar, Sütçü İmamlar ve nice Mehmetler için bir saygı duruşu yapıldı. Gazilerimiz ve öğrencilerimiz şahit ya bu sadece bir saygı duruşu değildi. Sessiz ve gururlu bir bekleyişti. Ardından Mehmet Akif Ersoy’un Türk Milletinin özgürlük kılavuzu olan İstiklal Marşı coşkulu bir şekilde söylendi.
             Gazilerimiz sahneye davet edildi ve kendilerini tanıttı. Öğrencilerimizin meraklı gözlerine dayanamayan gazilerimiz, öğrencilerimizin suallerini dinlemek istediler. Meraklı ve heyecanlı bir sıçrayışla ayağa kalkan Dilan: “Değerli gazilerimiz sizlerin sayesinde sıralarımızda rahat bir şekilde derslerimizi işliyoruz. Size minnet borçluyuz. Benim sorum şudur, yine vatanımız için canınızı ortaya koyup savaşa katılır mısınız?”
             Gazilerimiz hep birlikte sanki bir koro eşliğinde söylercesine “Seve seve!” dediler.
Bir başka öğrencimiz elini kaldırdı: ”Adım Cansever. Değerli gazilerimiz hepinize çok şey borçluyuz ve hepinizi çok seviyoruz. Benim sorum şudur, unutamadığınız anılarınız var mı, gazi olmak nasıl bir duygu?”
            Bütün gazilerimiz anılarını teker teker anlattılar. Son söz bıçkın ve kararlı sesiyle yine Gazi Hasan Amca’ya kalmıştı: “Onurlu ve şerefli bir duygu!”
            Gazi Hasan Amca kurduğu bu cümle ile her şeyi özetlemişti…
            Programın sonuna doğru gelindiğinde duygulu anlar yaşandı. Gazi Hasan Amca gazilik maaşıyla öğrencilere hediyeler almıştı. “Gazi Hasan Amca bu millete, bu vatana borcunu fazlasıyla ödememiş miydi, onların sayesinde derslerimizi rahat rahat işlemiyor muyduk?” bu sorular öğrencilerimizin beynine şimşek gibi düşmüştü. Gazilerimiz bir kere adamışlardı kendilerini; vatan aşkıyla, tarih şuuruyla bu millete hizmet etmeye…
            Öğrencilerimiz bu günü unutamayacaklardı. Hatta bugünden sonra, yeri ve zamanı geldiğinde, gazi ya da şehit olma şuuruyla yaşayacaklardı. Gazilerimizin bu fedakar davranışlarından ilçe erkanı, öğretmenler ve öğrenciler olmak üzere herkes, Türk Milleti ve kahraman gazilerimiz adına onur ve şeref duydu.

     


19-12-201719-12-201719-12-201719-12-201719-12-201719-12-2017

Seyitaliler mah. Atatürk Bulvarı Nurhak/KAHRAMANMARAŞ - 03444712267

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.