KAHRAMANMARAŞ NURHAK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TEOG ÖNCESİ AİLEYE DÜŞEN GÖREVLER

    SAYIN VELİLER ;            Ortaokul 8.sınıf öğrencilerinin gireceği TEOG 1. sınavı, 23-24 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleştirilecek. İstediği liseye girebilmek için TEOG sınavında ter dökecek olan öğrencilerde sınav gününün yaklaşmasıyla beraber heyecan, telaş ve stres seviyesi de giderek artabilir.  “Belirli bir orandaki stres,kaygı ve heyecan öğrenci üzerinde çalışmaya teşvik edici bir gücü oluyor. Fakat stresteki oranın artması öğrencinin başarı düzeyini olumsuz etkileyerek stresin daha çok artmasına neden oluyor. Bu gibi durumlarda ailelerin öğrenciyi rahatlatması ve bu kısır döngüden kurtarması gerekiyor”
TEOG ÖNCESİ AİLEYE DÜŞEN GÖREVLER

 

 

SAYIN VELİLER ;

           Ortaokul 8.sınıf öğrencilerinin gireceği TEOG 1. sınavı, 23-24 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleştirilecek. İstediği liseye girebilmek için TEOG sınavında ter dökecek olan öğrencilerde sınav gününün yaklaşmasıyla beraber heyecan, telaş ve stres seviyesi de giderek artabilir.  “Belirli bir orandaki stres,kaygı ve heyecan öğrenci üzerinde çalışmaya teşvik edici bir gücü oluyor.

Fakat stresteki oranın artması öğrencinin başarı düzeyini olumsuz etkileyerek stresin daha çok artmasına neden oluyor. Bu gibi durumlarda ailelerin öğrenciyi rahatlatması ve bu kısır döngüden kurtarması gerekiyor”

                 Stres ve  kaygı yaşayan öğrencilere karşı aileler neler yapacak ?

“Çocuğunuzu arkadaşlarıyla kıyaslamak yerine kendisiyle kıyaslayarak gelişimini takip edin. Arkadaşların senden çok çalıştı sen çalışmadın gibi olumsuz yaklaşımda bulunmayın. Çocuk sınava hazırlanıyor diye eve misafir kabul etmemek ve olağan üstü tavırlar sergilemek yerine evdeki normal düzeninize devam ederken ders çalışılabilecekleri steril bir ortam oluşturun

Sınavda soru çıkabilecek konuların genel tekrarının yapılmasını sağlayın.

. Televizyonu kapatmak yerine sesinin kısılabileceği gibi. Çocuğun kendisine vakit ayırmasını sağlayın. Çocuğa karşı beklenti içerisinde olmadan güvendiğinizi belli edin. Çocuğunuzun neler yapabileceğine değil, neler yaptığına odaklanın. Sınavda başarılı olamaması durumunda alternatifleri olduğunu hatırlatın.

                                                     Sevgili öğrencilerim ;
                     Moral ve motivasyonunuzu bozacak aktivitelerden, ortamlardan ve kişilerden uzak durun. Derslerinizin yanında kendinizi rahat hissedeceğiniz aktivitelere zaman ayırın. Uyku ve yemek düzeninize, sağlığınıza dikkat edin. Dönem boyu sarf etmiş olduğunuz çabanın karşılığını alacağınıza olan inancınızı kaybetmeyin. Sürekli ve planlı çalışmaya devam ediniz. Unutmayalım ki birinci teog sınavından sonra gireceğiniz ikinci bir teog sınavı var.  Ders çalışma temponuzu bozmayın. “En önemlisi kendinize güvenin”

Başarı dileklerimle

                                                                                  Hüseyin MARANGOZ

İlçe Milli Eğitim Müdürü

 

Seyitaliler mah. Atatürk Bulvarı Nurhak/KAHRAMANMARAŞ - 03444712267

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.